آتلیه عکاسی عروسی
عکاسی و فیلم برداری

تا به حال پیش آمده که عروس داماد های اطرافتان علی رغم انرژی و وقتی که صرف روز عروسیشان می‌کنند به خاطر نارضایتی از عکاسشان به مشکل برخورده اند؟به نظرتان چقدر از این مشکل ها با چند صحبت و تحقیق ساده قبل از انتخاب عکاس و مشخص کردن توقعات طرفین حل می‌شود؟ ما در آینه شمعدون همه سوال هایی را که باید برای انتخاب بهترین آتلیه عکاسی عروسی بدانید، برایتان نوشته ایم.   

استایل عکاسی مورد علاقه شما کدام است؟ 

سبک های مختلفی برای عکاسی روز عروسی وجود دارد،از عکاسی مستند گرفته تا پرتره های کلاسیک آتلیه ای.به مد روز توجه نکنید،عکس های عروسی برای شما هستند و سلیقه ی شخصی شما باید تعیین کند که چه نوع عکس هایی در آلبوم  عروسیتان باشد.قبل از اینکه سراغ عکاسی بروید این مورد را مشخص کنید چرا که هر عکاس در سبک خاصی تخصص دارد و احتمال اینکه عکاسی که کارش اغلب در آتلیه و بصورت سنتی است سلیقه ی بدیع و خلاق شما در عکاسی مستند را راضی کند معمولا بسیار کم است.

از هر عروسی چند عکس یا یک آلبوم کامل از یک عروسی؟

احتمالا هر عروس و دامادی در گوشه ی ذهنش مجذوب پست های اینستاگرامی یا عکس های وبسایت عکاس خاصی هستند اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که هرگز نباید به چند عکس از هر جشن بسنده کرد،هر عکاس حداقل  دو هزار عکس از هر جشن دارد و چیزی که شما شاهد آن هستید حداکثر ده تا بیست عکس منتخب است که به دلیل محدودیت های مختلف به‌صورت غیرحضوری ارائه می‌شوند، برای پیدا کردن انتخاب بهترین آتلیه عکاسی عروسی، وقتی را با آتلیه های مختلف هماهنگ کنید و از آنها بخواهید به جای چند عکس از جشن های مختلف یک آلبوم کامل به شما نشان بدهد و بعد تصمیم بگیرید.

آیا با عکاستان احساس راحتی می‌کنید؟

شاید پیش خودتان فکر کنید که درگیر کردن احساسات شخصی در این مورد کار بیهوده ای است،اما اشتباه می‌کنید! عکاس شما بخش زیادی از روز عروسیتان را با شما خواهد بود،اینکه در این ساعات با شما همراهی کند و موجب استرس و معذب شدن شما نشود هم در نتیجه ی عکس ها و هم در حس کلی شما نسبت به روز عروسیتان تاثیر دارد.حس شخصی خوب نسبت به کارها و شخصیت عکاس بسیار مهم است. چیز دیگری که  محصول مشترک شخصیت و سبک عکاستان است مسئله ژست است،خیلی از عروس داماد ها بیشتر از اینکه به فکر مدل و تجهیزات عکاسشان باشند به دنبال این هستند که به آنها بگویند که چطور در برابر دوربین قرار بگیرند.در بیشتر سبک های مستند عکاس به دنبال آن است که شما را همانطور که هستید ثبت کند و نباید او انتظار داشت که نحوه ی ایستادن و لبخند زدنتان را به شما بگوید،بنابراین بهتر است یا عکاس با تجربه ای انتخاب کنید که دقیقا بداند که کدام ژست ها برای شما مناسب هستند و یا قبل از روز عروسیتان چند مدل از ژست های موردعلاقه تان را تمرین کنید و در ذهن داشته باشید.   

آتلیه عکاسی عروسی

عکاس روز عروسیتان عکاس اصلی آتلیه انتخابی شماست؟

بسیاری از آتلیه های بزرگ عکاسی تعداد زیادی عکاس دارند بنابراین مهم است که هنگام انتخاب بهترین آتلیه عکاسی عروسی، مشخص کنید کدام عکاس شما را همراهی می‌کند.شاید اسم آتلیه به نام یک عکاس بزرگ باشد و شما به همین اعتبار آن را انتخاب کرده اید اما به جز در موارد خاص از همکارها یا کارآموزها بخواهد که روز عروسیتان را ثبت کنند.

چه حق و حقوقی‌ نسبت به عکس هایتان دارید؟

اکثر عکاس ها این موارد را در متن از پیش آماده شده قرارداد میاورند پس باید همه بند های قرارداد را به دقت بخوانید و در هر مورد مخالفتی داشتید یا ابهامی دیدید با طرف مقابل مذاکره کنید.اینکه عکاس همه ی عکس های‌گرفته شده را به شما تحویل بدهد و نه فقط منتخبشان را و اینکه بعد از تحویل عکس ها شما با اینکه عکستان به زوج های‌ دیگر نشان داده شود و و یا در شبکه های اجتماعی منتشر شوند مشکلی نداشته باشید باید از ابتدا مشخص شود.

آیا ادیت و روتوش زیاد باب طبعتان هست؟

 مهارت های ویرایش عکس و استفاده از فوتوشاپ در هر عکاس عروسی وجود دارد،اما مقدار استفاده از آنها به سبک عکاس  و سلیقه ی شما بستگی دارد.در بیشتر عکاسی های کلاسیک آتلیه ای هر ناهمواری و خال روی صورت محو می‌شود اما در عکاسی های مستند بیشتر  ویرایش روی نور و رنگ عکس انجام می‌شود.این هم از مواردی است که با نگاه کردن به سابقه عکاس و سبکی که در آن تخصص دارد روشن می‌شود.

آتلیه عکاسی عروسی

نظر مشتری های قبلی چه بوده است؟

ملاقات با عکاس و دیدن آلبوم ها و دنبال کردن کار آنها در شبکه های اجتماعی به شما  تصویری یکطرفه و ناقص از کار عکاس به شما ارائه می‌دهد.باید از عروس دامادهای قبلی مشورت بگیرید چرا که بسیاری از نکات مثل مسئولیت پذیری،رفتار عکاس در روز عروسی و اخلاق کاری  فقط از طریق مشتری های قبلی مشخص می‌شوند.

 بودجه ی شما چقدر است؟

بودجه ای که می‌توانید به عکاسی اختصاص دهید را مشخص کنید. در انتخاب عکاس با توجه به بودجه‌تان ناامید نشوید چرا که بعضی از آتلیه ها هستند که با اینکه چند مورد از پکیج روز عروسی شما (مثل استفاده از هلی‌شات و …) حذف کنند و هزینه ب پکیج را کمتر کنند موافقند. به علاوه اینکه خیلی از عکاسی های بزرگ صرفاً به خاطر سابقه و شهرت هزینه های گزافی پرداخت می‌کنند و شاید خیلی از عکاس های دیگر که سبک موردعلاقه شما را دارند ولی تازه شروع به فعالیت در این حرفه کرده اند هزینه های کمتری برای خدمات نسبتاً مشابه دریافت کنند.

چقدر حاضرید برای نتیجه کار صبر کنید؟ 

 مطمئناً همه ی عروس داماد ها مشتاقند که هرچه سریعتر عکس های روز عروسیشان را تحویل بگیرند، اما باید بدانید که  حداقل پنجاه ساعت برای  ویرایش هر آلبوم وقت گذاشته می‌شود! و این زمان در حالتی بیشتر نمی‌شود که سلیقه ی شما و عکاس هماهنگ باشد.توجه کنید که شما تنها مشتری عکاستان نیستید و احتمالا ده ها مشتری قبل از شما در نوبتند که عکس هایشان را تحویل بگیرند.هنگام تنظیم قرارداد این مورد را مشخص کنید.بیشتر  آتلیه های بزرگ عکاسی حدودا شش ماه بعد عکس هایتان را تحویل می‌دهند در صورتی که این زمان در عکاسی های تازه کار که مشتری های کمتری داشته اند حداکثر دو ماه است.

انتخاب عکاس برای روز عروسی یکی از کارهای مهمی است که همه ی عروس دامادها وقت و انرژی زیادی صرف آن می‌کنند، حتی اگر روز عروسیتان همه چیز بی‌‌نقص و رویایی باشد اگر یک عکاس آماتور و یا عکاسی که سلیقه تان کارهایش را تایید نمی‌کند جشنتان را ثبت کند تقریبا هیچ یادگار و سندی از بهترین روز زندگیتان ندارید. در این مطلب، رازهایی که برای داشتن عکس عروسی استثنایی وجود دارد را برایتان نوشته‌ایم. سبک مورد علاقه شما در عکاسی کدام است؟چه خصوصیتی در عکاسی عروسی برایتان مهم تر است؟با ما در میان بگذارید.       

    

هرچیزی که باید در مورد "عکاسی و فیلم برداری" بدانید!

مشاهده مطالب

نظرات کاربران

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *