مراسم خواستگاری
برنامه ریزی عروسی

شمایی که در حال خواندن این نوشته هستید احتمالاَ یا از قبل قدم در راه شیرین و پر‌ استرس‌ازدواج گذاشته‌اید و یا قرار است به زودی در این راه قدم بگذارید، در هر صورت خودتان بهتر از کسی می‌دانید که راه طولانی است و پر از دست‌انداز و بدون راهنمایی درست،کارتان حسابی سخت می‌شود، بنابراین ما در آینه شمعدون تصمیم گرفتیم قدم به قدم کنارتان باشیم و کارتان را آسان کنیم. اولین قسمت از مجموعه قدم به قدم تا عروسی رویایی آینه شمعدون در مورد خواستگاری است، اولین و مهم‌ترین قدم که اگر حواستان را خوب جمع نکنید ممکن است خیلی از قدم‌های بعدی را کج بگذارید.

  • پذیرایی مراسم خواستگاری باید چطور باشد؟
  • شیرینی خواستگاری خوب کدام است؟
  • لباس خواستگاری مناسب کدام است؟
  • دسته گل خواستگاری خوب چطور است؟
  • در سوالات خواستگاری چه چیزهایی را باید در نظر گرفت؟

اینها مواردی است که ذهن هر عروسی را درگیر خودش کرده، پس همراه ما باشید که با هم به جواب همه‌ی این سوال‌ها برسیم.

پذیرایی مراسم خواستگاری

پذیرایی روز خواستگاری یکی از مهم‌ترین قسمت‌های روز شماست و معمولاَ خانواده‌ها سعی می‌کنند که در روز خواستگاری بهترین پذیرایی را در مقابل خانواده داماد داشته باشند؛ بسته به وضع اقتصادی و اجتماعی و سنت‌ها و رسوم هر خانواده تعریف بهترین پذیرایی تغییر می‌کند اما معمولاَ یک پذیرایی ساده برای مراسم خواستگاری شامل چای و میوه و شیرینی است که در مورد هرکدام بیشتر توضیح می‌دهیم.

چای خواستگاری

اگر چند فیلم ایرانی در مورد عروسی و ازدواج دیده باشید خودتان می‌دانید که چای یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پذیرایی مراسم خواستگاری است، حتی قدیم‌تر وقتی که دختری به سنی می‌رسید که می‌توانست چای خوش‌رنگ و خوش طعم بریزد به شوخی می‌گفتند که وقت ازدواجش رسیده، در زمان ما دیگر لزومی ندارد که خود عروس چای را دم بکند و در فنجان بریزد، اما برای پذیرایی بهتر است که عروس زحمت گرفتن سینی چای برای خانواده را بکشد، حواستان باشد که موقع گرفتن سینی چای از فرد بزرگ‌تر و مورد احترام خانواده مهمان‌تان شروع کنید و اگر استرس دارید و فکر می‌کنید که دست‌هایتان ممکن است بلرزد به مادرتان یا کسی که قرار است چای بریزد بگویید که فنجان را تا کمی پایین‌تر از حد معمول پر کند. دقت کنید که فنجان‌ها تمیز باشند و لک نداشته باشند یا بوی نامطبوعی ندهند، بهتر است که یک گلدان تزیینی یا چند برگ گل کنار سینی چای بگذارید تا همه سلیقه شما را بدانند. چای سیاه معمولی بهترین گزینه برای روز خواستگاری است و می‌توانید برای زیباتر شدن گل‌های سرخ مخصوص که در هر عطاری پیدا می‌شود روی چای بگذارید که عطر خوبی به چای می‌دهد.

شربت خواستگاری

یک گزینه برای عروس‌های فصل گرم سال سرو کردن شربت است، البته سرو شربت چای را از لیست پذیرایی‌های بعدی حذف نمی‌کند و چای همچنان پا برجاست! این‌که شربتی که سرو می‌کنید دو رنگ باشد یا ساده و… بستگی به سلیقه خودتان دارد اما حواستان باشد که حتماَ کمی قبل از رسیدن مهمان‌ها یخ را از فریز بیرون بیاورید که وقتی که رسیدند همه چیز آماده باشد و سر و صدای ریختن یخ در لیوان‌ها در خانه نپیچد.

مراسم خواستگاری

 

میوه خواستگاری

میوه خواستگاری معمولاَ میوه‌های فصل هستند، در هر فصلی که هستید باید موقع خریدن میوه برای خواستگاری میوه‌های بدون لک و تقریباَ کوچک انتخاب کنید که خوردن آن برای مهمان‌ها راحت باشد. سعی کنید سراغ میوه‌های عجیب و غریب نروید، انار شاید میوه‌ی محبوب شما و داماد باشد اما قطعاَ انتخاب خوبی برای پذیرایی خواستگاری نیست!

شیرینی خواستگاری

معمولاَ خانواده داماد برای خواستگاری گل و شیرینی می‌برند ومعمولاَ انتخاب‌شان شیرینی تر است، پس اگر می‌خواهید در پذیرایی‌تان شیرینی هم داشته باشید بهتر است شیرینی خشک بگیرید. از جمله شیرینی‌های مناسب روز خواستگاری که می‌توانید در کنار چای سرو کنید باقلوا یا شیرینی‌های کره‌ای میوه‌ای است. شیرینی یک گزینه اجباری برای روز خواستگاری نیست و شاید حتی در بعضی خانواده‌ها شیرینی گرفتن به معنی جواب مثبت تلقی بشود، پس بهتر است قبل از خرید شیرینی از بزرگ‌ترهایتان مشورت بگیرید.

مراسم خواستگاری

 

لباس خواستگاری مناسب

این‌که روز خواستگاری باید چه لباسی پوشید کاملاَ بستگی به خانواده شما و داماد دارد، اگر در حالت عادی چادر نمی‌پوشید لزومی ندارد که روز خواستگاری چادر سفید سر کنید، اما برای عروس‌های چادری و محجبه یک چادر نو و روشن با یک روسری رنگ ملایم پوشش مناسبی است، و اگر چادری نیستید چند گزینه پایین را در نظر بگیرید.

شومیز و دامن

یکی از بهترین و دخترانه‌ترین انتخاب‌ها  برای لباس خواستگاری شومیز و دامن است، حواستان باشد که بلندی دامن‌تان به قدری نباشد که جلوی دست و پای‌تان برای پذیرایی را بگیرد، بهتر است قد دامن‌تان کمی بالاتر از مچ پاهایتان باشد. می‌توانید از عکس‌های پایین برای رنگ‌بندی و انتخاب مدل ایده بگیرید.

 

کت و شلوار

اگر فکر می‌کنید که مراسم خواستگاری فرقی با مهمانی‌های دیگر ندارد و مهم نیست که برای روز خواستگاری شلوار جین پوشید یا نه، سخت در اشتباهید! این یک روز را دور شلوار جین خط بکشید. شلوارهای پارچه ای و کتان که بیش از حد تنگ نیستند از لباس های مناسب خواستگاری هستند و با کت یا لباسی که از نظر رنگی یکدیگر را تکمیل کنند، لباس خواستگاری برازنده شماست.

 

کت و دامن

کت و دامن یک انتخاب رسمی برای روز خواستگاری است و حتی ممکن است مناسب سن شما را بالا نشان بدهد، اما اگر کت و دامن مناسبی که در آن راحت هستید پیدا کرده‌اید و می‌دانید خواستگاری‌تان بیشتر جنبه‌ی فرمالیته دارد می‌توانید کت و دامن بپوشید، وگرنه بهتر است کت و دامن را بگذارید برای قدم‌های بعد.

 

اگر لباس خواستگاری شما از نظر خانواده داماد نامناسب باشد ممکن است مشکلات زیادی در راه‌تان قرار بگیرد و البته این را هم هیچ‌وقت نباید فراموش کنید که بهترین کار در این مراسم این است که خودتان باشید، پس بهتر است که نظر هر دو طرف را در ذهن‌تان داشته باشید و حساب شده لباس‌تان را انتخاب کنید.

آرایش مناسب اولین دیدار

معمولاَ خواستگاری اولین دفعه‌ای است که خانواده داماد شما را می‌بینند و بهترین آرایش مناسب اولین دیدار یک آرایش ملایم و کم‌رنگ است. رژ لب قرمز را کنار بگذارید، و سعی کنید در آراسته‌ترین حالتتان باشید. معمولاَ آرایش روز خواستگاری نیازی به رفتن به آرایشگاه ندارد و آراسته بودن  و لبخند می‌تواند بهترین زینت شما باشد.

کفش مناسب خواستگاری

بهتر است در روز خواستگاری دمپایی روفرشی شیک و صندل یا کفش عروسکی بدون پاشنه بپوشید، کفش‌های پاشنه‌دار به هیچ وجه مناسب روز خواستگاری نیستند.

این نکته که داماد و خانواده‌ی او  برای لباس خواستگاری چه انتخابی می‌کنند نیز مهم‌ترین نکات است، کسی که برای این جلسه ارزش قائل است و به اینکه در اولین دیدار چه تاثیری بر طرف مقابل می‌گذارد اهمیت می‌دهد، آراسته و مرتب در مراسم حاضر می‌شود.

چه حرف‌هایی باید در روز خواستگاری مطرح بشود؟

نگران این قسمت نباشید، قطعاَ شما به عنوان عروس وظیفه‌ای برای به پیش بردن بحث‌های روز خواستگاری ندارید و بزرگ‌ترها از روی تجربه خودشان می‌دانند که کدام نکته در کدام زمان باید گفته شود، بهتر است کار را به آن‌ها بسپارید.

دسته گل خواستگاری

دسته گل خواستگاری از مواردی است که خانواده عروس هیچ دخالتی در آن ندارند و به عهده خانواده داماد است، اگر می‌خواهید می‌توانید از قبل برای زیباتر شدن  فضای پذیرایی در مراسم خواستگاری چند شاخه گل بخرید، در غیر این‌صورت حواستان باشد که در کار داماد دخالت نکنید و انتخاب دسته‌گل خواستگاری را به عهده خود داماد بگذارید. حواستان باشد که در بدو ورود خانواده داماد دسته گل و یا سبد گل را از او بگیرید و در گلدان بگذارید که داماد بلاتکلیف نماند.

سوالات خواستگاری

در حال حاضر خیلی کم پیش می‌آید که عروس و دامادی در مراسم خواستگاری برای بار اول هم‌دیگر را ببینند و از ازدواج صحبت کنند. معمولاَ عروس و داماد یکدیگر را می‌شناسند و خانواده‌ها از قبل شناخت نسبی از خانواده مقابل دارند، این قضیه کار را خیلی راحت‌تر کرده و حتی این امکان را بوجود آورده که عروس و داماد از قبل با اجازه خانواده‌ها با هم جلسات مشاوره ازدواج بگذرانند که با دید بازتری حرف از زندگی مشترک بزنند، اما اگر دفعه‌ی اول است که آقا داماد را می‌بینید بهتر است که درباره  این سه مورد با او حرف بزنید.

  • اعتقاد و ایمان

اعتقاد هر شخص علاوه بر خودش در زندگی افراد نزدیک به او هم تاثیر می‌گذارد پس بهتر است از او نظرش را در مورد مسائل مذهبی و اعتقادی بپرسید. اختلاف زیاد در زمینه اعتقاد مشکلات زیادی در آینده برای‌تان پیش می‌آورد، پس بهتر است در پرسیدن سوالات خواستگاری این مورد را در نظر بگیرید.

  • حقوق مربوط به شما

از دیگر مورادی که باید در سوالت خواستگاری حتما بپرسید سوالاتی در مورد حق اشتغال، و تحصیل است اگر قصد تحصیل و کار کردن دارید، از داماد در مورد مسئلی مثل حق تحصیل و یا کار کردن و … بعد از ازدواج بپرسید و مطمئن شوید که در این زمینه با هم هم‌نظرید.

  • نگاه به آینده

در میان سوالات خواستگاری از او بپرسید که آینده ایده‌آل او چطور است و خودش را در چه موقعیتی می‌بیند. نظرش را در مورد مسائلی مثل مهاجرت، تعداد فرزندها و ارتباطات خانوادگی بپرسید.

البته ازدواج یکی از مهم‌ترین قدم‌هایی است که در زندگی برمی‌دارید پس بهتر است با یک دیدار و چند سوال نتیجه‌گیری نکنید و در صورتی حس کردید با داماد تفاهم دارید حتماَ به کارشناس و مشاور ازدواج مراجعه کنید تا تصمیم درست تری بگیرید.

مشاوره ازدواج

مراجعه به مشاوره ازدواج یکی از حیاتی‌ترین قدم‌های بعد از مراسم خواستگاری است، بعضی از عروس‌ها ترس این را دارند که مشاور به آنها بگوید که زوج مناسبی نیستند و به همین دلیل ممکن است مشاوره نروند، اما باید این نکته در نظر داشته باشید که مشاور ازدواج علاوه بر اینکه تفاهم هر زوج را با هم بررسی می‌کند، با شناخت و دانش از تیپ شخصیتی هر کدام از عروس و داماد راهکارهایی که برای بهبود رابطه‌شان لازم است به آن‌ها نشان می‌دهد. پس بهتر است چه بعد از اولین جلسه خواستگاری و چه حتی چند هفته مانده به عروسی از یک مشاور ازدواج خبره وقت بگیرید.

مراسم خواستگاری

اولین قسمت از مجموعه قدم با قدم تا عروسی رویایی آینه شمعدون را پشت سر گذاشتیم، در این مجموعه می‌خواهیم برای همه‌ی عروس‌هایی که اضطراب دارند، و در انتخاب‌شان سر در گم هستند، راهنما باشیم. پس شما هم در این راه همراه ما باشید  و حتما نظرات‌ و ایده‌های خوب‌تان را با ما در میان بگذارید تا به بقیه عروس‌ها کمک کنید، همچنین اگر تجربه‌ و نصیحتی دارید که بخواهید عروس‌هایی که برای اولین بار با این قدم روبرو می‌شوند بدانند، و یا رسم خاصی در شهرتان برای مراسم خواستگاری دارید در قسمت دیدگاه ها برای‌ ما بنویسید.

هرچیزی که باید در مورد "برنامه ریزی عروسی" بدانید!

مشاهده مطالب

نظرات کاربران

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *