لباس عروس

خرید لباس عروس دلخواه شما و انتخاب آن از بین هزاران مدل لباس عروس موجود در بازاز یکی از جذاب ترین مراحل برگزاری عروسی است. شما که در حال خواندن این نوشته هستید احتمالاَ مراحل شیرین خواستگاری و بله‌برون را پشت سر گذاشته‌اید، تاریخ عروسی‌تان را مشخص کرده‌اید و بی‌صبرانه منتظرید که اولین قدم‌های برگزاری جشن عروسی‌تان را بردارید.

خرید و انتخاب لباس عروسی یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین بخش‌های روز عروسی شماست، انتخابی که تا سال‌ها بعد در عکس‌های قاب شده و آلبوم‌های خانوادگی به یادگار می‌ماند و کاملاَ طبیعی است که بخواهید یک مدل لباس عروس انتخاب کنید که از همه‌نظر بی نقص است؛ لباس عروسی که متناسب اندامتان باشد، از مد نیفتد، قیمت مناسبی داشته باشد و …

پس قبل از اینکه سفر طولانی و شیرین‌تان برای انتخاب لباس عروسی را شروع کنید بهتر است این مطلب را بخوانید. ما در این مطلب هرچیزی که برای انتخاب لباس مهم‌ترین شب زندگی‌تان باید بدانید را جمع‌آوری کرده‌ایم.

از چند وقت قبل از عروسی باید دنبال مدل لباس عروس بگردیم؟

معمولاَ بهترین زمان برای شروع کردن جست‌وجوی لباس عروس بین سه تا پنج ماه است، البته اگر از آن دسته عروس‌هایی هستید که از خیلی قبل‌تر مدل‌ لباس عروس مورد علاقه‌تان را پیدا کرده‌اید و می‌دانید چه مدل لباس عروسی دوست دارید و حالا فقط می‌خواهید لباس‌تان را بخرید و یا به خیاط سفارش دهید ، شاید بتوانید در یکی دو ماه پروژه‌ی خرید لباس عروس را تمام کنید. اما اگر می‌خواهید کارهای‌تان عجله‌ای نشود و با حوصله بتوانید لباس عروس‌تان را پیدا کنید از سه‌ یا چهار ماه قبل دست به کار شوید. و حواستان باشد که اگر زودتر از پنج ماه لباس عروس‌تان را بخرید ممکن است سایزتان تغییر کند یا حتی لباس‌تان از مد بیفتد.

خرید لباس عروس بهتر است یا اجاره‌ی آن؟

قبل از اینکه جواب این سوال را بدهید بگذارید همه‌ی گزینه‌ها را بررسی کنیم تا تصمیم مناسب شرایط خودتان را بگیرید. وقتی حرف از خرید و اجاره لباس عروس می‌شود باید اول چند نکته را در نظر داشته باشید

 • بودجه‌تان چقدر است؟
 • سایز شما و مدل انتخابی‌تان براحتی پیدا می‌شود؟
 • برای شما مهم است که لباس عروس‌تان را به یادگار نگه دارید؟
 • جایی برای نگه‌داری لباس عروس بعد از عروسی‌تان دارید؟
 • چقدر برای شما مهم است که لباس شما قبلاَ پوشیده نشده باشد؟
خرید لباس عروس

راه حل اول خرید لباس عروس است

اگر قیمت لباس عروس برای شما مهم نیست و دوست دارید که بعد از شب عروسی لباس عروس‎تان را نگه دارید می‌توانید این گزینه را در نظر بگیرید. با خرید لباس عروس شما لباسی خریده‌اید که قبلاَ پوشیده نشده و مخصوص خود شماست، همچنین می‌توانید بعدها به مناسبت‌هایی مثل سالگرد یا عکاسی دوباره لباس‌تان را بپوشید. البته حواستان باشد که حتماَ جایی برای نگه‌داری لباستان داشته باشید، چرا که معمولاَ حجم و وزن لباس عروس زیاد است و ممکن است بعد از چند وقت به دلیل کمبود جا تصمیم به فروش آن بگیرید. در صورتی که از خرید لباس عروس‌تان پشیمان شدید می‌توانید آن را به قیمتی پایین‌تر از قیمت واقعی آن به عروس‌های دیگر بفروشید. همچنین افراد نیازمندی وجود دارند که می‌توانید لباس‌تان را به آن‌ها هدیه کنید.

راه دوم اجاره لباس عروس است

اجاره لباس عروس راه مناسبی است برای عروس‌هایی که بودجه محدودی دارند و یا کمدشان برای یک لباس غول پیکر جایی ندارد. اگر فکر می‌کنید لباس‌تان را می‌توانید از بین مدل‌های موجود در بازار پیدا کنید به مزون‌های خرید و اجاره بروید و مدل لباس عروس خودتان را پیدا کنید. در اجاره لباس عروس باید به تنخور لباس توجه کنید، اگر لباس عروسی که می‌خواهید اجاره کنید قبل از شما پوشیده نشده باشد یا به اصطلاح تنخور اول آن باشد مزون‌ها هزینه‌ی بیشتری از شما خواهند گرفت.

و راه سوم دوختن لباس عروس است!

اگر سایز شما خیلی کوچک یا خیلی بزرگ است و یا بعد از زیر پا گذاشتن تمام مزون‌های شهر لباس رویایی‌تان را پیدا نکرده اید، راهی برای شما باقی نمی‌ماند به غیر از سفارش دوخت لباستان! دوخت لباس عروس می‌تواند برای عروس‌های سخت پسند راه حل خوبی باشد. شما می‌توانید لباس‌تان را بدوزید و بخرید یا با مزون توافق کنید که از شما هزینه کمتری دریافت کند و در عوض لباس‌تان را بعد از جشن عروسی به مزون برگردانید. البته باید این مورد را هم در نظر بگیرید که معمولاَ هزینه دوخت لباس عروس مخصوص شما از موارد دیگر بیشتر است، بنابراین اگر بودجه محدودی دارید بهتر است بی خیال دوختن لباس بشوید.

مدل لباس عروس مورد علاقه شما کدام است؟

اصلاَ می‌دانید که دوست دارید لباس عروس‌تان چه مدلی باشد؟ بعضی‌ از عروس‌ها از کودکی خودشان را در یک لباس عروس بلند پف دار تصور کرده‌اند و بعضی‌ها دوست دارند کمی سنت شکنانه‌تر عمل کنند! شاید بعضی از عروس‌ها رنگ سفید را دوست نداشته باشند و به نظر بعضی عروس ها هم لباس عروس بلند دست و پا گیر است و دوست دارند لباس عروسشان کوتاه باشد!

البته مدل لباس عروس فقط به سلیقه عروس برنمی‌گردد! یکی از مواردی که در انتخاب سبک و مدل لباس عروس باید مورد توجه قرار بگیرد سبک کلی جشن عروسی شما است! اگر جشن شما مجلل و لوکس است انتخاب لباس‌های کلاسیک، بلند و پف دار مناسب شما است، و اگر جشنی خودمانی دارید بهتر است لباس‌تان یک ساده‌تر و رمانتیک تر باشد و حتی اگر می‌خواهید جشن عروسی برگزار نکنید و بعد از عقد به خانه‌تان بروید یک لباس شیری یا سفید کوتاه می‌تواند انتخاب خوبی باشد!

چه سبکی با روحیات شما بیشتر سازگار است؟

 • سبک کلاسیک: لباس‌های بلند، سنگ دوزی شده یا دانتل و یا پف دار! اگر به این معتقدید که عروس باید در روز عروسی‌ش مثل یک ملکه باشد سبک کلاسیک برای شماست. یک لباس مجلل و زیبا با یک تاج بزرگ و درخشان!
مدل لباس عروس جدید
 • سبک رمانتیک: اگر برای‌تان خیلی مهم نیست که لباس عروس‌تان لوکس و مجلل باشد و دوست دارید که لباس‌تان فقط روحیه رویایی شما و جشن‌تان را نشان بدهد این سبک مناسب شما است. لباس‌های سبک رمانتیک معمولاَ با تور و یا حریر کار شده‌اند. لباس عروس‌های صورتی کمرنگ، ساتن و یا شیری و نباتی از مدل لباس عروس رمانتیک هستند.
مدل لباس عروس جدید
 • سبک مدرن: اگر روحیه‌ای مدرن دارید و اعتقادی به نگه‌ داشتن سنت‌ها ندارید این مدل لباس عروس مدرن مناسب شما است. لباس عروس های کوتاه یا رنگ‌هایی به غیر از سفید! ما در آینه شمعدون برای این دسته از عروس‌های جذاب یک پیشنهاد بامزه داریم! لباس عروس جیب دار !
مدل لباس عروس جدید

کدام مدل لباس عروس متناسب با اندام شما است؟

بعد از اینکه سبک لباس عروس‌تان را انتخاب کردید و فهمیدید که دوست دارید حال و هوای لباس عروس شما چطور باشد نوبت به انتخاب مدل لباس شما می‌رسد. خیلی از عروس‌ها فکر می‌کنند که مدل همان سبک لباس عروس است اما در حقیقت این طور نیست، برای مثال شما می‌توانید یک لباس پفی را با پارچه ساده و جیب دار انتخاب کنید و یک لباس پف دار مدرن داشته باشید!

افراد مختلف فرم‌های بدن مختلفی دارند، بعضی ساعت شنی، بعضی مستطیل و ورزشکارانه بعضی گلابی و… پس قبل از اینکه سراغ انتخاب مدل لباس عروس بروید مطلبی که در مورد انتخاب لباس عروس متناسب با اندام شما نوشتیم را بخوانید تا بفهمید فرم بدن شما کدام یک از موارد بالاست.

فرم بدن ساعت شنی

مدل لباس عروس مناسب فرم بدن ساعت شنی مدل ماهی است. افرادی با فرم ساعت شنی تناسب اندام زیادی دارند و بهتر است که تناسب اندامشان را با انتخاب چنین مدلی بیشتر نشان بدهند. البته بقیه مدل‌های لباس عروس مثل لباس‌های پفی یا مدل دامن A نیز به تن این عروس‌ها خوب می‌نشیند. در حقیقت دست این عروس‌ها برای انتخاب مدل لباس عروس باز است و مشکلی ندارند.

مدل لباس عروس جدید

فرم بدن گلابی

اگر فرم بدن شما گلابی است بهتر است سراغ مدل‌هایی که روی پایین تنه تنگ میشوند نروید. در عوض مدل لباس های پفی و  دامن مدل A انتخاب کنید که تمرکز آن روی بالاتنه باشد.

مدل لباس عروس جدید

فرم بدن ورزشکاری و مستطیل

برای این فرم بدن لباس های پفی با بالاتنه‌ی ساده یا دکلته مناسب است. البته اگر فرم بدن شما مستطیلی است باید حواستان باشد که مدل یقه لباس عروس‌تان قایقی نباشد و بالاتنه شما را عریض تر نشان ندهد.

مدل لباس عروس جدید

فرم بدن قلبی یا مثلث وارونه

اگر فرم بدن شما به گونه ای است که بالا تنه‌ی بزرگ تری دارید بهتر است سراغ مدل‌های دکلته نروید. لباس های راسته یا پفی برای شما مناسب هستند.

مدل لباس عروس جدید

البته برای انتخاب مدل لباس عروس باید بدانید که مواردی به غیر از فرم بدن نیز در انتخاب مدل موثرند؛ برای مثال اگر قد کوتاهی دارید بهتر است که لباس‌هایی که دامن خیلی بزرگ و پفی دارند انتخاب نکنید، لباس های با دامن A باعث میشوند که شما کشیده تر به نظر بیایید.

مدل لباس عروس جدید کدام است؟

خیلی از عروس‌ها دغدغه این را دارند که مدل لباس عروسی انتخاب کنند که مد روز باشد و هیچ کس دوست ندارد لباس عروسی با مدلی قدیمی داشته باشد برای همین بهتر است  از قبل با ترندها و مدل های لباس عروس جدید آشنا باشید اما این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید که مد گذرا است و نباید همه‌ی انتخاب‌های اساسی عروسی‌تان را با مد روز پیش ببرید . روز خرید و پرو لباس عروس از مشاور مزون‌ها راجع به مدل‌های جدید سوال کنید و اگر آن مدل‌ها با سلیقه و سبک جشن عروسی شما متناسب بود آن ها را در نظر بگیرید.

ترندهای مدل لباس عروس ۲۰۱۹

۱- لباس عروس‌های تمام شاین

یکی از ترندهایی که بین مدل‌های لباس عروس ۲۰۱۹ دیده می‌شود پارچه‌های کار شده و سنگ دوزی شده و برق برقی است.

مدل لباس عروس جدید

۲- استفاده از پاپیون در لباس عروس

در بین مدل های لباس عروس ۲۰۱۹ استفاده از پاپیون در آستین‌ها و پشت کمر لباس عروس ها دیده میشود.

۳- لباس عروس شنل دار

شنل های وصل شده به سرشانه لباس عروس یکی دیگر از ترندهای لباس عروس امسال است.

۴- آستین های عجیب و خاص

عروس های امسال تمایل زیادی به مدل های آستین خاص و عجیب برای لباس عروس خود دارند.

چه مدل لباس عروسی هیچوقت از مد نمی‌افتد؟

همانطور که از قبل گفتیم مد پدیده ای گذراست و هیچ چیز برای یک مدت طولانی مد نیست، برای همین بهتر است مدل هایی انتخاب کنید که گذر زمان نشان داده که بیشتر بین عروس ها محبوب است و دیرتر قدیمی میشود، مثلا لباس های ساتن ساده از مدل هایی است که از گذشته تا حالا انتخاب عروس های زیادی بوده است.

مدل لباس عروس جدید

قبل از خرید لباس عروس این نکات را فراموش نکنید!

خب شاید الان فکر کنید که همه چیزهایی که لازم است بدانید را یاد گرفته اید و آماده‌اید که خرید لباس عروس و مزون گردی را شروع کنید اما متاسفانه باید بگوییم که چند نکته‌ی دیگر هم مانده که قبل از خرید لباس عروس حتما باید یادتان بماند.

۱- حواستان به تعداد همراهانتان باشد

شاید فکر کنید که بردن چند نفر از دوست ها و آشناهایتان در روز خرید به شما کمک میکند اما باید بدنید که داشتن تعداد زیادی همراه فقط باعث گمراه شدن شما میشود و تعداد نظرهای زیاد همراهانتان ممکن است شما را گیج و سر در گم کند. در روز خرید یک یا دو نفر از اطرافیانتان که سلیقه‌شان را قبول دارید با خودتان ببرید تا نظرهای صادقانه و منطقی‌شان را به شما بگویند.

۲- هزینه لباس عروس را از قبل مشخص کنید

بهتر است از قبل بدانید که تقریباَ چه مقدار از بودجه جشن عروسی‌تان را میخواهید صرف هزینه لباس عروس کنید. البته هنگام تعیین کردن این بودجه باید هزینه‌های جانبی مثل خشکشویی،تور، تاج، کفش و تنگ یا گشاد کردن آن را هم در نظر بگیرید.

۳- برای انتخاب مدل لباس عروس دلخواهتان زود ناامید نشوید

هزاران طراح و مزون لباس عروس برای هزاران عروس با سلیقه های مختلف وجود دارند به همنی علت شانس شما در پیدا کردن لباس عروس رویایی‌تان بسیار زیاد است، پس بهتر است زود ناامید نشوید و با صبوری مزون‌های مختلف را بگردید .

۴- هنگام انتخاب سایز واقع بین باشید!

باید بدانید که اگر قرار نیست یک رژیم سخت یا عمل جراحی خاصی در چند ماه آینده داشته باشید احتمال اینکه سایز شما به طرز قابل توجهی تغییر کند خیلی کم است، پس بهتر است برای سایز الان خودتان خرید کنید. اما اگر مطمئن هستید که قرار است سایزتان در ماه های آینده کم یا زیاد شود این مسئله را با مزون لباس عروس‌تان در میان بگذارید و با مشاوره آن ها سایز مناسب را خریداری کنید.

روز خرید لباس عروس چه کارهایی باید بکنید؟

حالا نوبت به قسمت جذاب ماجرا رسیده و وقت آن است که برای انتخاب لباس عروس برازنده‌ی خودتان به مزون ها سر بزنید و از بین هزاران لباس جورواجور لباس عروسی که همیشه آرزوی آن را داشتید پیدا کنید. در این روز نکات زیر را حتما به خاطر داشته باشید.

خرید لباس عروس

۱- سحرخیز باشید

یادتان باشد که بهتر است در ساعات ابتدایی روز خریدتان را شروع کنید چرا که معمولاَ فروشنده‌ها خسته نیستند و میتوانید با خیال راحت و بدون اینکه نگران دیر شدن وقت باشید لباس های مختلف را امتحان کنید

۲- لباس زیر مناسب بپوشید

بهتر است لباس زیر نسبتا نویی بپوشید که در آن احساس راحتی کنید. معمولاَ فروشنده ها در اتاق پرو همراه شما هستند پس بهتر است لباسی بپوشید که باعث شود احساس بهتری داشته باشید.

۳- تمیز و مرتب باشید

قبل از اینکه از خانه بیرون بروید یا شب قبل دوش بگیرید و اگر وقت کردید موهایتان را سشوار بکشید چرا که باعث میشود احساس زیباتر بودن کنید و دید بهتری به لباس ها داشته باشید. بهتر است در روز خرید لباس عروس آرایش سنگین نداشته باشید چرا که ممکن است لباس هایی که پرو می کنید را کثیف کنید و در این صورت باید هزینه خشکشویی را به مزون بدهید. یک مرطوب کننده و رژ لب کمرنگ کفایت میکند.

۴- لباس های مختلف را امتحان کنید

درست است که این لباس عروس شماست و سلیقه شما مهم تر از هر کسی است اما بهتر است نظرهای فروشنده‌ها را نیز در نظر بگیرید و یک دست از لباس های پیشنهادی آن ها بپوشید.

اینکه باید قبل از خرید لباس چند دست لباس پرو کنید  مشخص نیست اما بهتر است حداقل چهار دست لباس بپوشید تا بدانید همه سبک ها و مدل ها را امتحان کرده اید. حواستان باشد که پرو کردن بیش از حد هم شما و هم فروشنده را خسته میکند و باعث میشود که نتوانید درست تصمیم بگیرید.

۵- لباسی که دوست ندارید نخرید

اگر چند ماه به عروسی تان باقی مانده و بعد از چند بار گشتن مزون‌های مختلف هنوز لباس مورد علاقه‌تان را پیدا نکرده اید لباسی نخرید، یک هفته دست نگه دارید و دوباره بقیه مزون‌ها را بگردید و به اجبار اطرافیانتان لباسی که دوست ندارید را نخرید. به هر حال عروس شمایید و نظر شما از همه مهم تر است.

۶- بر اساس بودجه خودتان پرو کنید

توصیه ما به شما این است که هرگز لباس عروسی را که خیلی بالاتر از بودجه شماست پرو نکنید. امتحان کردن لباس های گران قیمت فقط باعث میشود که توقعاتتان بالا برود و انتخاب برای شما سخت تر میشود.

چطور باید فهمید لباس عروس رویایی شما کدام است؟

حالا که چند دست لباس پرو کرده اید و مدل مورد علاقه تان را پیدا کرده اید از کجا باید فهمید که بعدا از خرید آن پشیمان نمیشوید؟ برای اینکه بدانید انتخاب شما درست است این چهار نکته را در نظر داشته باشید.

 • لباس شما مدل مناسب اندام شما و سبک آن متناسب جشن شما است.
 • بدون اینکه به نظر بقیه گوش بدهید دوستش دارید!
 • در آن احساس راحتی میکنید.
 • مدل های دیگر را دیده‌اید و عاقلانه و منطقی این مدل را انتخاب کرده‌اید.
مدل لباس عروس جدید

پرو نهایی لباس عروس

معمولاَ همه‌ی عروس ها بعد از اینکه مدل لباسشان را نهایی کردند تصمیم میگیرند که لباسشان را تنگ تر یا گشاد تر کنند یا تغییراتی در آن بوجود بیاورند. جواب اینکه چه زمانی لباس‌تان را به خیاط بسپارید و کجا بهتر است و سوالاتی از این قبیل را در این نوشته میدهیم.

چه زمانی برای پرو لباس عروس بهتر است؟

معمولاَ بهترین زمان برای پرو نهایی لباس عروس یک ماه قبل از عروسی است. چرا که سایز و وزن شما تا یک ماه بعد تغییر زیادی نخواهد کرد و اگر مشکلی در لباس‌تان دیدید وقت کافی برای برطرف کردن آن هست.

تعمیرات لباس را به کجا بسپاریم؟

معمولاَ مزون های لباس عروس خیاط های مخصوص و یا خیاط های آشنای نزدیک به خودشان دارند که با آن‌ها همکاری میکنند بنابراین بهتر است تعمیرات لباس‌تان را به همان خیاط بسپارید چرا که احتمال اینکه بابت تعمیر لباس هزینه کمتری از شما بگیرند وجود دارد. اگر لباس عروستان را از خارج از کشور خریده اید یا دست دوم خریده اید و خیاط آشنا ندارید به هیچ وجه لباستان را به خیاط هایی که تجربه دوخت و تعمیر لباس عروس نداشته اند ندهید. معمولاَ در مکان هایی که بورس مزون لباس عروس است چند خیاط مزون دوز هم وجود دارد .

در پرو نهایی لباس عروس چه چیزی همراه خودمان ببریم؟

بهتر است در روز پرو نهایی زیور آلات و وسایل جانبی لباس‌تان را همراهتان داشته باشید. همراه داشتن تاج، تور و کفش‌تان باعث می‌شود که تصویر نهایی‌تان در روز عروسی را به سادگی بررسی کنید.

نگهداری لباس عروس تا روز عروسی

بعد از اینکه لباس‌تان را از خیاط تحویل گرفتید بهتر است آن را به یکی از اطرافیانتان که به او اعتماد دارید بسپارید البته اگر فرد مورد اعتمادتان  بچه یا حیوان خانگی دارد گزینه مناسبی برای نگهداری لباس شما نیست. به هرحال بهتر است خودتان از لباس‌تان  نگه داری نکنید چرا که ممکن است وسوسه شوید و قبل از عروسی آن را امتحان کنید و باعث شوید کثیف یا کهنه شود.

تبریک می‌گوییم! حالا که با موفقیت تمام مراحل بالا را پشت سر گذاشته اید فقط باید در انتظار روز بزرگ‌تان باشید. چه انتظار شیرینی! ما در آینه شمعدون خوشحال میشویم تجربیات شما را در مورد انتخاب و خرید لباس عروس خودتان بشنویم پس نظراتتان را برایمان بنویسید و یا اگر سوالی دارید همینجا بپرسید تا شما را راهنمایی کنیم.

درحال ارسال
User Review
۴.۲۹ (۷ امتیاز)

هرچیزی که باید در مورد "لباس عروس" بدانید!

مشاهده مطالب

نظرات کاربران

درباره این مطلب دیدگاهی بنویسید...

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *